Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, zobowiązane są do comiesięcznego uiszczania składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa nowi przedsiębiorcy podlegają zwolnieniu z tego obowiązku przez pierwszych 6 pełnych miesięcy kalendarzowych prowadzenia firmy – liczonych od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jest to tzw. ulga na start.
Kto może skorzystać z ulgi “ZUS na start”?
Ulga na start dla nowych firm przysługuje osobom fizycznym, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółek cywilnych. Mogą z niej skorzystać również przedsiębiorcy, którzy:
podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy,
ponownie podejmują prowadzenie działalności, przy czym od dnia jej ostatniego zawieszenia/zakończenia minęło co najmniej 60 miesięcy,
nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS,
nie prowadzą działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym byli zatrudnieni na etacie oraz wykonywali czynności, których zakres pokrywa się z obecnie wykonywaną działalnością.
Przedsiębiorca, który chce skorzystać z ulgi na start, powinien zgłosić się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych do ubezpieczenia zdrowotnego w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności. Zobowiązany jest także do podania kodu tytułu ubezpieczenia, który rozpoczyna się od cyfr 05 40. Piąta i szósta cyfra kodu informuje o tym, czy przedsiębiorca ma ustalone prawo do renty lub emerytury oraz posiada orzeczenie o niepełnosprawności.
Jak długo można korzystać z ulgi na start dla przedsiębiorców?
Z ulgi “ZUS na start” można korzystać przez sześć pełnych miesięcy od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że:
rozpoczęcie działalności w trakcie miesiąca nie wlicza go do puli 6 miesięcy, podczas których można korzystać z ulgi na start,
rozpoczęcie działalności pierwszego dnia miesiąca wlicza go do 6 miesięcy, w których można korzystać z ulgi.
Przedsiębiorcy, który korzysta z ulgi na start, nie przysługuje w okresie 6 miesięcy zasiłek chorobowy, macierzyński i opiekuńczy, jak również świadczenie rehabilitacyjne czy odszkodowanie w razie wypadku (wypłacane z ubezpieczenia wypadkowego).
Comments