top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraJanusz Sygnecki

Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Samozatrudnienie to szansa na niezależność finansową oraz rozwinięcie swojej kariery zawodowej. Wiąże się jednak z szeregiem obowiązków, które przedsiębiorca musi spełnić. Należą do nich: opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne, odprowadzanie podatków oraz rozliczanie przychodów.


Księgowość w jednoosobowej firmie


Skomplikowane przepisy prawne, ciągłe śledzenie zmian w ordynacji podatkowej i sumienne wypełnianie formalności to codzienność w jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto więc zdecydować się na współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym. Z jego usług można skorzystać już na etapie zakładania firmy. Wykwalifikowani eksperci pomogą wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania dla danej działalności. Eliminują ryzyko popełnienia błędu w rozliczeniach czy przegapienia ważnych terminów.


Księgowość dla jednoosobowej działalności - co obejmuje?


Jednoosobowe działalności gospodarcze najczęściej korzystają z tzw. małej księgowości. Można ją prowadzić na dwa sposoby:

  • ryczałt ewidencjonowany – polega na księgowaniu wszystkich przychodów firmy, od których właściciel musi zapłacić podatek – bez możliwości pomniejszenia go o koszty uzyskania przychodu,

  • Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) – wiąże się z koniecznością ewidencjonowania sprzedaży i wydatków firmy – z możliwością pomniejszenia podatku o koszty uzyskania przychodu.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgowość uproszczoną, zobowiązani są także do ewidencji:

  • VAT – dotyczy czynnych płatników VAT,

  • środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – jeżeli wartość zakupów przekroczyła 3,5 tys. zł,

  • przebiegu pojazdu – gdy do celów firmowych wykorzystywany jest samochód prywatny,

  • wyposażenia - w przypadku przedmiotów o wartości wyższej 1,5 tys. zł.


Koszt księgowości dla jednoosobowej działalności


Koszty prowadzenia księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej uzależnione są od rodzaju branży oraz ilości dokumentów generowanych miesięcznie w przedsiębiorstwie i obsługiwanych przez biuro rachunkowe (rachunki, faktury, wyciągi bankowe, dokumenty kasowe).

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Działalność gospodarcza - od czego zacząć?

Posiadanie własnej firmy oznacza prowadzenie zorganizowanej działalności zarobkowej we własnym imieniu oraz w sposób ciągły. W zależności od jej formy prawnej przedsiębiorca musi złożyć wniosek o do

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jedną z pierwszych decyzji, jaką podejmuje właściciel podmiotu gospodarczego, jest wybór profesjonalnego biura rachunkowego. Rzetelna pomoc księgowa to najlepsze rozwiązanie zarówno dla przedsiębior

Comments


bottom of page