top of page
Szukaj

Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Zdjęcie autora: Janusz SygneckiJanusz Sygnecki

Samozatrudnienie to szansa na niezależność finansową oraz rozwinięcie swojej kariery zawodowej. Wiąże się jednak z szeregiem obowiązków, które przedsiębiorca musi spełnić. Należą do nich: opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne, odprowadzanie podatków oraz rozliczanie przychodów.


Księgowość w jednoosobowej firmie


Skomplikowane przepisy prawne, ciągłe śledzenie zmian w ordynacji podatkowej i sumienne wypełnianie formalności to codzienność w jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto więc zdecydować się na współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym. Z jego usług można skorzystać już na etapie zakładania firmy. Wykwalifikowani eksperci pomogą wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania dla danej działalności. Eliminują ryzyko popełnienia błędu w rozliczeniach czy przegapienia ważnych terminów.


Księgowość dla jednoosobowej działalności - co obejmuje?


Jednoosobowe działalności gospodarcze najczęściej korzystają z tzw. małej księgowości. Można ją prowadzić na dwa sposoby:

  • ryczałt ewidencjonowany – polega na księgowaniu wszystkich przychodów firmy, od których właściciel musi zapłacić podatek – bez możliwości pomniejszenia go o koszty uzyskania przychodu,

  • Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) – wiąże się z koniecznością ewidencjonowania sprzedaży i wydatków firmy – z możliwością pomniejszenia podatku o koszty uzyskania przychodu.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgowość uproszczoną, zobowiązani są także do ewidencji:

  • VAT – dotyczy czynnych płatników VAT,

  • środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – jeżeli wartość zakupów przekroczyła 3,5 tys. zł,

  • przebiegu pojazdu – gdy do celów firmowych wykorzystywany jest samochód prywatny,

  • wyposażenia - w przypadku przedmiotów o wartości wyższej 1,5 tys. zł.


Koszt księgowości dla jednoosobowej działalności


Koszty prowadzenia księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej uzależnione są od rodzaju branży oraz ilości dokumentów generowanych miesięcznie w przedsiębiorstwie i obsługiwanych przez biuro rachunkowe (rachunki, faktury, wyciągi bankowe, dokumenty kasowe).

 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jedną z pierwszych decyzji, jaką podejmuje właściciel podmiotu gospodarczego, jest wybór profesjonalnego biura rachunkowego. Rzetelna ...

Comments


Biuro rachunkowe Consilium

663 710 140, 663 710 120, 25 798 86 25

Międzyrzecka 72b, 21-400 Łuków,

woj. lubelskie, Poland

NIP: 6871958442

Konto Santander: 76 1090 0088 0000 0001 4366 9133

bottom of page