top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraJanusz Sygnecki

Polski Ład - zmiany dla przedsiębiorców

Z dniem 1 stycznia 2022 roku zaczęły w Polsce obowiązywać nowe przepisy w ramach programu Polski Ład. Dotyczą one takich kwestii, jak: zasady rozliczania wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie zdrowotne, ulgi i zachęty inwestycyjne, podatek od źródła, ceny transferowe i wreszcie – opodatkowanie działalności gospodarczej. Jakie zmiany dla przedsiębiorców wprowadza ustawodawca?


- Zmiany w PIT – 30 000 zł kwoty wolnej od podatku dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Opodatkowaniu nie podlega więc dochód do kwoty 30 000 zł.


- Podwyższony I próg podatkowy – to korzystna zmiana dla tych przedsiębiorców, którzy osiągają dochody opodatkowane wg skali podatkowej. Oznacza to, że dochody roczne do 120 000 zł podlegają opodatkowaniu stawką 17%. Dopiero po przekroczeniu tej kwoty podatek wyniesie 32%.


- Przedsiębiorcy a wspólne rozliczanie z małżonkiem - opodatkowanie na zasadach ogólnych pozwala przedsiębiorcy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, nawet jeżeli małżeństwo nie trwało przez cały rok.


- Ulga dla klasy średniej - przedsiębiorcy, którzy rozliczają swoje dochody według skali podatkowej, mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej. Przysługuje ona wyłącznie w przypadku osiągnięcia przychodu od 68 412 a 133,692,01 zł.


- Wysokość składki zdrowotnej – w przypadku przedsiębiorstw opodatkowanych na zasadach ogólnych oraz według podatku liniowego składka zdrowotna będzie ustalana od dochodu, natomiast w przypadku ryczałtowców - od przychodu.


- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – dla branży IT stawka ryczałtu została obniżona i wynosi obecnie 12%. Wprowadzono także nową stawkę - 14% dla architektów. Ryczałt staje się również jedyną dostępną formą opodatkowania przychodów z najmu prywatnego.


- Likwidacja karty podatkowej - przedsiębiorcy nie mogą już wybrać karty podatkowej jako jednej z form opodatkowania działalności. Jest ona dostępna wyłącznie dla tej grupy, która dotychczas rozliczała się w oparciu o kartę podatkową.

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Działalność gospodarcza - od czego zacząć?

Posiadanie własnej firmy oznacza prowadzenie zorganizowanej działalności zarobkowej we własnym imieniu oraz w sposób ciągły. W zależności od jej formy prawnej przedsiębiorca musi złożyć wniosek o do

Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Samozatrudnienie to szansa na niezależność finansową oraz rozwinięcie swojej kariery zawodowej. Wiąże się jednak z szeregiem obowiązków, które przedsiębiorca musi spełnić. Należą do nich: opłacanie

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jedną z pierwszych decyzji, jaką podejmuje właściciel podmiotu gospodarczego, jest wybór profesjonalnego biura rachunkowego. Rzetelna pomoc księgowa to najlepsze rozwiązanie zarówno dla przedsiębior

Comments


bottom of page